سه‌شنبه، فروردین ۰۴، ۱۳۹۴

فرامین Run که هر کاربر ویندوز باید بداند

ویندوز ابزارهای بسیاری دارد که هر یک از آن‌ها برای موضوع خاصی بسیار کاربردی است و اغلب آن‌ها از طریق Control Panel در اختیار کاربران است؛ اما راه آسان‌تر برای دسترسی به این ابزار‌ها و همچنین ابزارهای کمتر شناخته در ویندوز، استفاده از فرامین Run است. در اینجا شما را با مهم‌ترین و کمتر شناخته شده‌ترین این فرامین آشنا می‌کنیم.

اگر فرمان متناظر برای اجرای یک برنامه یا دستور را در ویندوز بدانید، می‌توانید به سرعت و سادگی به بسیاری از ابزارهای پرکاربرد و کمتر استفاده شده ویندوز دسترسی داشته باشید؛ هرچند استفاده از Run این روز‌ها در ویندوز به دلیل وجود Search بسیار کمتر شده، هنوز Run یکی از ابزارهایی است که حرفه‌ای‌ها به خوبی از آن استفاده می‌کنند. 

ما در اینجا بخشی از مهم‌ترین دستورها و فرامین Run را برای شما آورده‌ایم. پس برای استفاده از این فرامین ابتدا کلید‌های Win + R را فشار دهید.
فرامین Run که هر کاربر ویندوز باید بداند
فرامین مهم در Run
1 – \ : این دستور یکی از کمتر شناخته شده ترین فرامین Run است. با ورود کاراکتر \ و زدن کلید Enter درایو C شما باز خواهد شد. این راه یکی از سریع ترین راه ها برای دسترسی به درایو C است.
2 - : کاراکتر . نیز یکی از دستورهای کمتر شناخته شده است. ورود این کاراکتر منجر به باز شدن پوشه Home شامل پوشه هایی نظیر Downloads، Documents، Desktop و ... می شود.
فرامین Run که هر کاربر ویندوز باید بداند
3 - .. : همچنین ورود دستور ... منجر به باز شدن پوشه User در درایو C می شود.
فرامین Run که هر کاربر ویندوز باید بداند
4 – calc : این دستور ماشین حساب ویندوز را برای شما اجرا می کند.
5 – cmd : و این دستور منجر به اجرای برنامه CMD یا Command Line ویندوز می شود. البته اجرای CMD از این طریق در حالت Administrator نیست.
6 – powershell : اگر cmd برای کار شما مناسب نیست،  می توانید از ابزار حرفه ای تر ویندوز یعنی PowerShell استفاده کنید. این دستور به سرعت و مستقیم این ابزار را در اختیار شما قرار می دهد.
فرامین Run که هر کاربر ویندوز باید بداند
7 – mrt – مایکروسافت تقریبا هر ماه یک نسخه جدید از ابزار امنیتی خود با نام Windows Malicious Software Removal را منتشر می‌کند. این ابزار رایگان به شما کمک می‌کند تا خطرناک‌ترین و شایع‌ترین بدافزار‌ها را از روی سیستم خود پاکسازی کنید. اگر می‌خواهید این ابزار را در خارج از حالت خودکار و پشت صحنه اجرا کنید از این دستور استفاده نمایید.
فرامین Run که هر کاربر ویندوز باید بداند
8 – ncpa.cpl : کار با اینترنت به این معناست که احتمالا با مشکلاتی در ارتباط با اینترنت نیز مواجه خواهید شد. برای رفع این مشکلات باید به Network Adapter های نصب شده بر سیستم خود ـ درایورهای مودم و شبکه ـ دسترسی داشته باشید. این دستور سریع ترین راه برای دسترسی به Network Adapter هاست.
9 – perfmon.msc : اگر می خواهید عملکرد و سرعت ویندوز خود را رصد کنید و تأثیر اجرای برنامه ها بر این عملکرد را بدانید، ابزار Performance Monitor بسیار کاربردی است. با این فرمان می توانید به این ابزار دسترسی داشته باشید.
فرامین Run که هر کاربر ویندوز باید بداند
10 – appwiz.cpl : برای رصد برنامه های نصب شده بر ویندوز و احتمالا پاک کردن یا Uninstall آنها هر کاربری به بخش Programs and Features در Control Panel رجوع می کند. این فرمان دسترسی سریع به این بخش را ممکن می سازد.
11 – devmgmt.msc : همچنین برای مدیریت سخت افزارهای سیستم، نیاز به دسترسی به درایورهای آنها از طریق Device Manager است. این فرمان به سرعت شما را به این بخش منتقل می کند.
12 – msconfig Windows System Configuration جایی است که می توانید کنترل خوبی بر روی Startup ها یا سرویس های ویندوز داشته باشید. از طریق این دستور امکان دسترسی سریع به این بخش مهیاست.
فرامین Run که هر کاربر ویندوز باید بداند
13 – wuapp : همچنین این دستور شما را مستقیم به بخش Windows Update می برد که از آنجا می توانید تنظیمات مربوط به بروز رسانی ویندوز را پیکربندی و یا اقدام به مدیریت بروز رسانی های انجام شده بر روی ویندوز کنید.
14 – regedit : آخرین دستوری که به شما معرفی می کنیم، شما را مستقیم به Registry Editor ویندوز می برد. پایگاه داده هرمی که تمامی تنظیمات ویندوز و برنامه ها روی آن وجود دارد.

منبع:تابناک 

هیچ نظری موجود نیست:

نبودم ولی میام

سلام  چند وقتی نبودم ان شاالله بر میگردم بادستی پر و سایتی بروزتر  بزرگترین مشکل الان اینکه سایت از سرور بلاگر استفاده می کنه و سرو...