سه‌شنبه، فروردین ۲۳، ۱۳۹۰

گوگل واقعا چقدر بزرگ است | How big Google really is

بعد از مدتها کوتاه نویسی امروز فرصت شد تا یک مقاله جالب از سایت Pingdom را ترجمه کنم هر چند با توجه به لینک ها و اشاره به آمارها نمی توان به درستی کاربران گوگل را تخمین زد و شاید این یک همپوشانی از طرف گوگل برای خیلی از مسائل پشت پرده خود باشد .

بسیاری از مسائل در مورد بزرگی فیس بوک و کاربرانش مطرح می شود و اینکه چطور و چگونه در مدتی کوتاهی به یک نیروی عظیم با کاربران ۶۰۰۰۰۰۰۰۰ میلیونی دست یافته . اما هنوز یک بازیکن وجود دارد که آن هم قطعا گوگل است هر چند برآورد بزرگی گوگل بسیار دشوار و سخت است اما این مقاله قصد دارد با توجه به سایت های گوگل و رنکینگ کسب شده این سایت ها آمار جالب توجه ای را به مخاطب عرضه کند . البته از آنجا که فیس بوک تنها دارای یک سایت می باشد لذا پیگیری رنکیگ و تعداد کاربرانش بسیار آسانتر می باشد . در اینجا تمامی سایت های متعلق به گوگل دارای رنک زیر ۱۰۰ می باشد .

با توجه به اینکه نسخه ترجمه شده گوگل به تمامی زبانها وجود ندارد لذا بیشترین بازدید از صفحه نخست یعنی google.com انجام می شود . همانطور که در عکس بالا هم مشخص است اکثر نسخه های ترجمه شده گوگل در بین ۱۰۰ سایت برتر دنیا می باشند و البته نباید فقط صفحه نخست google.com را در نظر بگیریم چرا که در صفحه نخست امکانات دیگری مانند جستجوی تصاویر و اخبار گوگل ، بخش مالی و بخش های دیگر نیز کاربران مربوط به خودش را دارد .

به طور کلی گوگل ۹۰ درصد از بازار موتورهای جستجو در دسک تاپ را در اختیار دارد . همچنین نسخه موبایلی جایی که گوگل به طور کامل سلطه گری می کند نیز نباید به سادگی گذشت چرا که در اکثر تلفن های هوشمند مانند آیفون و آندروئید جستجوگر پیش فرضشان گوگل است . سهم بازار گوگل در این تجارت عظیم ۹۷ درصد می باشد .

در دنیا حدود ۲ میلیارد کاربر اینترنت وجود دارد که اگر کاربران کشور چین را که بزرگترین کشور دنیاست و در حال حاضر رابطه سنگین و بدی را با گوگل دارد را از این تعداد کاربر کم کنیم که می توان این عدد را ۱٫۵ میلیارد حساب کرد می بینیم که فقط جستجوی گوگل حدود ۱ میلیارد کاربر را در اختیار دارد ، آیا شما اینطور فکر نمی کنید .

اما آیا گوگل فقط یک جستجو گر صرف است ؟

اگر چه تهیه آمار دقیق بسیار سخت است اما در زیر تعداد کاربر ابزارهای متعلق به گوگل را بررسی می کنیم .

Youtube

بزرگترین سرویس ویدئویی آنلاین که به تنهایی ۵۰۰ میلیون بازدید در ماه را به خود اختصاص داده است . همچنین ۸۲ درصد از تمامی ویدئوهای ارائه شده در وبلاگ متعلق به سایت یوتیوب است .

Blogger

بلاگر یکی از بزرگترین سرویس وبلاگ نویسی در دنیاست . وبلاگ های بلاگر در مجموع بیش از ۴۰۰ میلیون مشترک در سال ۲۰۱۰ بوده است .

Orkut

اولین تاخت و تاز گوگل در مسیر شبکه های اجتماعی اورکات بود و هنوز هم یکی از موفق ترین شبکه های اجتماعی است که امروزه بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر فعال در سراسر جهان دارد . اورکارت فعال ترین شبکه ی اجتماعی در برزیل و هند است .

Google Maps

گذشته از اینکه به طور گسترده در دنیا از این سرویس نقشه آنلاین بر روی وب استفاده می شود با گسترش اسمارت فون ها این سرویس محبوبت بسیاری در گوشی ها نیز داشته است . در سیستم عامل های آندروئید و اپل نقشه های گوگل با این Os ها یکپارچه شده است .

Gmail

سرویس ایمیلی گوگل که همان جیمیل نام دارد ، حدود ۲۰۰ میلیون کاربر تخمین زده شده است .

Google Docs

یکی دیگر از محبوب های گوگل سرویس اسناد گوگل است که شامل تقویم ، پاور پوینت و دیگر برنامه های تحت وب گوگل است .

Android

این سیستم عامل موبایلی گوگل به سرعت در حال رشد در جهان است که ۳۵۰ میلیون دستگاه با این پلتفرم در دنیا وجود دارند و در هر ماه ۱۰ میلیون دستگاه جدید با این سیستم عامل وارد بازار می شوند . اندروئید یک پلتفرم بسیار خاص گوگل است که نقشه ها ، ایمیل و امکان جستجو در گوگل را به راحتی فراهم می سازد .

Chrome

مرورگر گوگل کروم که برای به دست آوردن بیشتر از سهم از بازار وب به سرعت در حال رشد است و در حال حاضر ۱۷ درصد از بازار مرورگرها را به خود اختصاص داده است .

دیگر امکانات

گوگل خدمات بسیار متفاوت و محبوب دیگری هم دارد که در زیر به صورت بسیار کوتاه به آنها اشاره ای شده است .

Feddburner

بزرگترین سرویس به اشتراک گذاری RSS

Google Reader

محبوبترین خبرخوان دنیا

Google Analytics

به طور گسترده در دنیا برای تجزیه و تحلیل وبسایت های مورد استفاده قرار می گیرد .

و ابزارهای دیگری مانند Addaense , Adwords و …

بنابراین ، به راستی گوگل چقدر بزرگ است ؟

در نهایت بیایید به منظور بر آورد چگونگی استفاده مردم از سرویس های گوگل و خدمات آن یک محاسبه کوچک انجام دهیم . همانطور که قبلا هم اشاره شد فقط جستجوی گوگل به تنهایی حداقل دارای یک میلیارد کاربر است . با این حال کاربران گوگل از دیگر محصولات گوگل هم استفاده می کنند که واقعیت این است که آیا شده شما قادر به استفاده از اینترنت باشید بدون استفاده از محصولات گوگل ؟

قاعده کلی نشان می دهد که کاربران گوگل جایی بین ۱ تا ۱٫۵ میلیارد باشند . البته این فقط حدس و گمان با مراجعه به سایت ها و آمارها بوده است. اما در آخر باید گفت کمتر راهی وجود دارد که بتوان به راحتی تعداد کاربران گوگل را تخمین زد .

هیچ نظری موجود نیست:

نبودم ولی میام

سلام  چند وقتی نبودم ان شاالله بر میگردم بادستی پر و سایتی بروزتر  بزرگترین مشکل الان اینکه سایت از سرور بلاگر استفاده می کنه و سرو...