پنجشنبه، اسفند ۲۶، ۱۳۸۹

بدترین رمزهای عبور همه دوران ها

آیا می دانستید که اکثر مردم دنیا از تعداد معدودی رمزعبور استفاده می کنند. این مساله مدتها قبل مشخص شده است و پایه کار نرم افزارهای رمزشکن هم همین است. این نرم افزارها حروف الفبا را به صورت تصادفی از a تا z طی نمی کنند، بلکه ابتدا تعدادی رمزعبور خاص که جزو پر استفاده ترین رمزهای عبور می باشند، امتحان می کنند و اگر رمزعبور شکسته نشد، به سراغ روش های تصادفی می روند.

لطفا به عكس زير نگاهى بياندازيد. در این تصویر ۵۰۰ تا از پر استفاده ترین (یا به عبارت دیگر بدترین) رمزهای عبور تاریخ لیست شده اند. همین اول بگویم، در صورتى كه رمزعبور شما در اين ليست وجود دارد، لطفا قبل از اينكه به خواندن بقيه اين مقاله بپردازيد، برويد و آن را عوض كنيد! و به خاطر داشته باشيد، هر كدام از اين پسوردها حداقل توسط هزاران نفر ديگر استفاده شده اند.

گرچه بعید است، کسی خواننده نگهبان باشد و از این رمزهای عبور استفاده کند. ولی اگر خدای نکرده، رمزعبورتان را در این لیست دیدید چندان از خودتان ناامید نشوید، زیرا:
"... تقريبا از هر نه نفر يك نفر از پسوردى استفاده مى كند كه در ليست زير وجود دارد و از هر پنجاه نفر يك نفر از بيست پسورد اول لیست، استفاده مى كند."

در نگاه بيشتر به اين ليست مى توانيد پسوردهاى جالب و به ظاهر نايابى پيدا كنيد، كه در آنها فرد سعی كرده است تمام هوش خود را هنگام انتخاب رمزعبور بكار ببرد. اما به خاطر داشته باشيد، هوش انسان ها در موارد زيادى مانند يكديگر عمل مي كند و قابل پيش بينى است. براى مثال توجه شما را به موارد زير جلب مي كنم:

‏ncc1701 شماره كشتى فضايى در فيلم جنگ ستارگان
‏thx1138 نام فيلم اول جرج لوكاس در سال ١٩٧١
‏qazwsx كه از دكمه هاى سمت چپ صفحه کلیدهای معمولى به دست مى آيد.
666666 شش تا شش
7777777 هفت تا هفت
‏ou812 عنوان يك آلبوم معروف در سال هاى ١٩٨٨
8675309 شماره اى كه در آهنگ تامى توتنه در سال ١٩٨٢ تكرار مى شود. اين آهنگ باعث شد تعداد زيادى تلفن به شماره 8675309 زده شود و افراد سراغ جنى را بگيرند.


http://www.d4ir.com/

هیچ نظری موجود نیست:

نبودم ولی میام

سلام  چند وقتی نبودم ان شاالله بر میگردم بادستی پر و سایتی بروزتر  بزرگترین مشکل الان اینکه سایت از سرور بلاگر استفاده می کنه و سرو...